„Serbskie hamburgery” to jedne z lepszych kotletów mielonych jakie robię. Przepis jest prosty, a smak genialny
Kotlety mielone w formie hamburgerów szybko przyjęły się u mnie w domu. Do ich zrobienia zainspirowało mnie danie, które jadłam podczas podróży po Bałkanach. Pljeskavica – bo tak się nazywało – to znakomita mięsna potrawa podawana m.in. w Serbii. Robi się ją ze zmielonego mięsa, cebuli i ostrej papryki, które w przeciwieństwie do polskich kotletów mielonych spłaszcza się podobnie jak w przypadku hamburgerów. Stąd też nazwa dania, bo „pljeskati” oznacza „klaskać” lub „klepać". Choć receptura nie uwzględnia dodawania namoczonej bułki, to danie jest soczyste, delikatne i niesamowicie smaczne. Musisz spróbować.
Jak zrobić pljeskavicę, czyli serbskie burgery?
Przygotowanie serbskich hamburgerów jest nawet prostsze niż zrobienie polskich kotletów mielonych. Musisz tylko wymieszać mięso z posiekaną cebulą i czosnkiem oraz doprawić je ostrą papryką, pieprzem i niewielką ilością soli. Po zgrillowaniu na ruszcie lub patelni grillowej smakuje wybitnie.
Przepis: Pljeskavica
Pyszne danie bałkańskie, które mojej rodzinie smakuje bardziej niż kotlety mielone.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Bałkańska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 331 w każdej porcji
Składniki
- 500 g mieszanego mięsa mielonego
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
- pieprz
- sól
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówCebulę oraz czosnek obierz z łupin, posiekaj.
- Robienie masy na bałkańskie kotlety mieloneW misce umieść mięso mielone oraz posiekane warzywa. Dodaj ostrą paprykę, pieprz i sól. Wyrób masę.
- Formowanie i smażenie pljeskavicyZ mięsnej masy uformuj płaskie kotlety. Grilluj je na rozgrzanym ruszcie lub patelni grillowej do uzyskania złotego koloru.
Jak podawać serbskie hamburgery?
Na Bałkanach to pyszne danie bardzo często podaje się z kajmakiem, czyli serem przygotowywanym na bazie mleka bawolego. Ma on słony smak i jest kremowy, więc zastąpienie go fetą z dodatkiem śmietanki będzie dobrym pomysłem. Do potrawy serwuje się też świeżego pomidora lub ogórka albo karmelizowaną cebulę. Nierzadko na talerzu pojawiają się także pieczone ziemniaki lub pieczywo oraz bałkański sos ajvar. Ten ostatni dodatek szczególnie polecam – moi bliscy go uwielbiają.
Inne warianty pljeskavicy
W swoim daniu zawsze używam mięsa wołowo-wieprzowego, bo takie jest w naszych sklepach łatwo dostępne, ale na Bałkanach te przypominające hamburgery kotlety mielone robi się również z udziałem jagnięciny, baraniny lub cielęciny. Zazwyczaj do sporządzenia masy brane są przynajmniej dwa rodzaje mięsa. Jeżeli więc masz możliwość, eksperymentuj i dobierz swoje ulubione proporcje składników.
Do przygotowania bardziej aromatycznej pljeskavicy polecam użyć dodatkowych przypraw. Dobrze sprawdzą się zmielony kmin rzymski oraz kolendra. Wykorzystanie świeżego chili też będzie znakomitym pomysłem. Jeśli lubisz ostrzejsze potrawy, możesz również pokusić się o dodanie bardziej wyrazistych papryczek np. piri piri lub jalapeño. Ciekawą opcją będzie także użycie niewielkiej ilości sosu tabasco lub sambal.